Carlos Sainz castiga Marele Premiu de Formula 1 de la Singapore

Nu mai puțin de patru piloții s-au duelat pentru prima poziție până în ultimul tur: George Russell, Lewis Hamilton, Lando Norris și Carlos Sainz.

Carlos Sainz a câștigat MP de la Singapore

Totuși, Russell a părăsit lupta, după ce s-a lovit de parapete, iar în fața sa, pe locul trei, a trecut Lewis Hamilton.

În final, Carlos Sainz a recut primul linia de sosire, iar Lando Norris a ajuns al doilea la finish, la diferență de doar 0.800 secunde față de pilotul Ferrari.

Lewis Hamilton a încheiat cursa pe locul trei, urmat de Leclerc și Verstappen, pe locurile patru, respectiv cinci.

10. AlphaTauri 5.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de la Monza (Italia)

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de la Monza (Italia). Este a zecea victorie la rând în acest sezon, un record. A fost urmat pe podium de coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez, și de Carlos Sainz (Ferrari).

Max Verstappen a început cursa de la Monza (considerată “casa” echipei Ferrari) de pe locul 2 al grilei de start, în spatele lui Carlos Sainz. Pilotul lui Ferrari a obținut în final locul 3, fiind depășit de Perez în turul 46. Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat doar pe locul 6.

A fost cea de-a zecea cursă câștigată la rând de Verstappen în acest sezon, un record pentru Formula 1, după ce etapa trecută a egalat recordul lui Sebastian Vettel, deținut încă din 2013.

Red Bull a câștigat toate cele 14 curse din acest sezon. De asemenea, a fost a șasea cursă în care Red Bull ocupă primele două poziții.

Fernando Alonso a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei

Spaniolul Fernando Alonso a câştigat ieri, pe teren propriu, Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei, după ce a plecat în cursă de pe locul cinci. Finlandezul Kimi Räikkönen a terminat pe locul al doilea, iar Felipe Massa a completat podiumul.

Fernando Alonso a câştigat, pe teren propriu, Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei, desfăşurat ieri pe Circuit de Catalunya. Spaniolul a fost urmat de finlandezul Kimi Räikkönen de la Lotus şi de colegul său de la Ferrari – Felipe Massa.

Nico Rosberg, pilotul Mercedes care a plecat din pole position, a reuşit doar o clasare pe locul şase, după o cursă în care strategiile de schimbare a anvelopelor au jucat un rol esenţial.

Campionul en-titre, Sebastian Vettel, a terminat cursa din Spania pe locul patru, urmat de colegul său de la Red Bull Racing, Mark Webber.

Alonso a devenit lider pe circuit în turul cu numărul 14, după ce Esteban Gutierrez a intrat la pituri, şi a rămas în frunte până la sfârşit.

Daniel Ricciardo a avut parte de o cursă foarte bună pentru echipa sa – Toro Rosso, şi a reuşit să termine pe locul zece, în faţa lui Esteban Gutierrez care a obţinut cel mai bun rezultat al său de până acum pentru Sauber.

Caterham a fost una dintre echipele care au avut bătăi de cap în Spania. La intrarea la pituri din turul 20, roata din stânga-spate a monopostului lui Giedo van der Garde a fost montată incorect, ceea ce a dus la desprinderea ei de pe osie şi la abandonul lui Van der Garde. În consecinţă, echipa a fost amendată cu 10.000 de euro pentru eliberarea monopostului de la pituri în condiţii de siguranţă necorespunzătoare.

Lista abandonurilor a fost completată de Jean-Eric Vergne de la Toro Rosso şi Romain Grosjean de la Lotus.

În urma Marelui Premiu al Spaniei, germanul Sebastian Vettel rămâne liderul în clasamentul general al piloţilor, cu 89 de puncte. El e urmat de finlandezul Kimi Räikkönen, cu 85 de puncte, şi spaniolul Fernando Alonso, care are 72 de puncte.

Următoarea cursă din Campionatul Mondial de Formula 1 2013 este Marele Premiu din Monaco, care se va desfăşura în 26 mai 2013.

Stire preluata  de pe ProMotor.ro

F1 Marele Premiu al Spaniei: Nico Rosberg va pleca din pole-position

Nico Rosberg (Mercedes) va pleca din pole-position in Marele Premiu al Spaniei la Formula 1. Pilotul german va fi urmat de Lewis Hamilton (tot Mercedes) si de Sebastian Vettel (RedBull).

21. Max Chilton           Marussia-Cosworth     1m24.996s  + 3.268s
22. Charles Pic           Caterham-Renault      1m25.070s  + 3.342s.

Marele Premiu al Spaniei va avea loc duminica, de la ora 15:00, urmand sa fie in direct pe Digisport.

Ce maşini mai au piloţii din Formula 1 în 2013

Ce mai conduc în viaţa de zi cu zi piloţii angrenaţi în sezonul 2013 din Formula 1, vedeţi în continuare.

Dacă vă aşteptaţi ca piloţii de Formula 1 să deţină doar supermaşini, aveţi dreptate doar în parte. Numele cele mai cunoscute, precum Vettel, Hamilton sau Alonso au, într-adevăr, garaje care ”gem” de sute de cai putere, însă cei mai mulţi piloţi din F1 au maşini mult mai pământene.

VEZI LISTA MAŞINILOR PERSONALE ALE PILOŢILOR F1 ÎN 2013

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu din Bahrain

Germanul Sebastian Vettel a terminat Marele Premiu de Formula 1 din Bahrain pe prima poziţie a podiumului, fiind urmat de finlandezul Kimi Räikkönen şi de francezul Romain Grosjean. De altfel, rezultatele din acest an au făcut ca podiumul să fie identic cu cel de anul trecut.

Sebastian Vettel, triplu campion mondial de Formula 1, a câştigat Marele Premiu din Bahrain cu un avans de 9,1 secunde în faţa următorului clasat. Podiumul a fost completat de cei doi piloţi Lotus, cu Kimi Räikkönen pe locul al doilea şi Romain Grosjean pe locul al treilea. Fernando Alonso, câştigătorul etapei precedente, a terminat în Bahrain pe locul opt, după ce sistemul DRS al monopostului său Ferrari s-a defectat în turul cu numărul şapte.

Englezul Paul di Resta de la echipa Force India a reuşit să se claseze pe poziţia a patra, urmat de Lewis Hamilton de la Mercedes şi Sergio Perez de la McLaren. Australianul Mark Webber, coechipierul lui Sebastian Vettel, a scăpat de ghinionul din Marele Premiu al Chinei şi a terminat cursa din Bahrain pe locul şapte.

Spre sfârşit, cei doi piloţi McLaren – Jenson Button şi Sergio Perez – s-au luptat destul de agresiv pentru aceeaşi poziţie, iar Button aproape că l-a scos de pe circuit pe coechipierul său în urma unei manevre de depăşire. În cele din urmă, însă, Perez a reuşit să se claseze pe şase, în timp ce Button a terminat pe zece.

Vettel îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul general al piloţilor, cu 77 de puncte, urmat de Kimi Räikkönen, cu 67 de puncte, şi Lewis Hamilton, cu 50 de puncte. Fernando Alonso a căzut de pe trei pe patru şi are acum 47 de puncte, iar locul său a fost luat de Lewis Hamilton, care a adunat 50 de puncte.

Francezul Jean-Eric Vergne de la Toro Rosso a fost singurul pilot care a abandonat.

Următoarea cursă din calendarul competiţional al Campionatului Mondial de Formula 1 2013 este Marele Premiu al Spaniei, care se va desfăşura în data de 12 mai 2013.

Sursa Stire Promotor.ro Foto : Mediafax